מאמרים

מחאה כלכלית חברתית - חלק 2

בעולם בלי קשר להתפתחות הישראלית ועם קשר אליה, כולל התפתחות בניהול כוח האדם, דיני עבודה מתפתחים של קבלנים ראשיים ומשניים בהקשר ישיר להפרטת מקומות עבודה גדולים במשק כמו הנמלים, הקיבוצים, מפעלים אדירים בגודלם כמו חיפה כימיכלים לדוגמא ועוד. כל אלו מהווים רעידות אדמה קטנות במשק הישראלי ונדמה שהפערים לא רק שהולכים ומעמיקים אלא שלאט לאט, אלא שיושבים במשרד עם ריהוט משרדי מפואר, שוכחים להביט במחירו של הקוטג' ומזאירים את אלו שאותו ריהוט משרדי אינו חלק מחייהם להילחם מלחמת פרנסה יומית.

כמובן שכמו בכל תקופת זמן ובכל עשור ישנה ביקורת נוקבת על ההתנהלות הכלכלית חברתית בארץ, אין תקופה בה הביקורת נזנחת וכל המשק מרוצה, יצרנים וצרכנים כאחד. עם זאת נידמה שהמצב אליו נקלענו בקיץ 2011, עורר את הציבור הישראלי הרדום בדרך כלל והוציא אותו אל הרחובות, דבר שאין להקל בו ראש. הציבור חש כי ההתנהלות הכלכלית חברתית בארץ זונחת אותו ומותירה אותו להילחם מלחמת קיום של ממש בתאגידים שגדולים ממנו ומהיכולות שלו.

תוצאות החרם הצרכני הזה ניכרות מאד במשק. ראשי המשק לא יכלו להתעלם מהקריאה האדירה שעלתה מן הציבור והחלה במבצעים שונים להוזלת מוצרים. כמו כן נרשמו פיטורים רבים כתוצאה מההתנהלות במהלך חרם הצרכנים. ובשורה התחתונה ניראה שלפתע לאחר שנים רבות של תרדמה משהו בכלכלה הישראלית חובר למקום נשכח, החברה בה הוא מתקיים.

חזרה לחלק ראשון